مراحل فروش مصئون

راهنمای فروش موتر

پنج گام مصئون برای فروش موتر: برخی از نکات که شما باید هنگام فروش موتر از آنها آگاه باشید.

ویبسایت ما به شما یک مرور از مهمترین نکات را در این راهنمای گنجانده ایم تا بتوانید بدون مشکل و ناراحتی یک معامله امن، سریع و آسان را انجام دهید. که شامل نکات ذیل اند:

 1. قیمت گذاری موتر
 2. آماده سازی و عکسبرداری درست موتر
 3. تبلیغات فروش موتر
 4. سوالات و ارائه  معلومات
 5. پرداخت و انتقال

قیمت گذاری موتر

نکات زیادی در تعیین قیمت موتر شما حایز اهمیت میباشند. مثلا برند یا نام تجاری، مودل، رنگ، کیلومتر، نمبر پلیت، اسناد موتر، تجهیزات اضافی نصب شده در موتر و همچنان موضوعات مانند تقاضای فعلی بازار، نوع موتر و تغییرات مالیاتی نقش مهم را  در تعین نرخ وسایط نقلیه دارد.

یک روش خوب برای پیدا کردن قیمت واقعی موتر شما این است که قیمت های بازار و معامله شد موتر های مشابه به موتر خود را دریافته و مطابق به وضعیت و شرایط فعلی موتر خود،  با در نظر داشت نکات فوق الذکر قیمت موتر خویش را تعیین نمائید. البته قیمت واقعی موتر شما همان مبلغ است که خریداران در یک وقت مشخص حاضر به پرداخت آن در بدل موتر شما باشند.

آماده سازی  و عکسبرداری درست

قبل از اینکه موتر شما آماده فروش شود، مهم است که اطمینان حاصل کنید که معلومات کافی درباره موتر مودل، سال تولید، کیلومتراژ  را در اختیار دارید، و همچنین شما تعداد از عکس های خوب از بهترین جهت های موتر تان را آماده کرده که بیانگر وضعیت فعلی موتر تان باشد. تا اینکه خریدار هنگام بازدید از موتر تان باشد.

قبل از اینکه شروع به درج و ثبت اعلان خویش نمائید نکات آتی را مدنظر بگیرید:

 • اطلاعات در رابطه به تعمیرات، ترمیمات و نصب لوازم اضافی موتر را بیابید: آیا شما بالای لوازم  اضافی در موتر خود سرمایه گذاری کرده اید؟ یا اینکه ترمیمات یا تعمیرات را در موتر خویش انجام داده اید، اگر بلی،  بهتر است در اعلان خویش درج نمائید.
 • موتر خویش را پاک و تمیز نمایید: تصاویر خوب از موتر برای جلب توجه خریدار مهم است، بناً موتر خویش را پاک و مرتب نموده زیرا موتر کثیف خریداران کمتری دارد. یک منظره خوب برای عکس گرفتن از موتر خویش پیدا کرده  و عکس های خوب از موتر خود بگیرید. ناگفته نماند که عکس از زاویه های ذیل یک دید خوب را برای خریدار ارائه میدارد که شامل:
 • عکس مستقیم از پیشروی موتر با تایر های چرخانده شده  به سمت کمره
 • عکس از جوانب (بغل های) موتر
 • عکس از عقب موتر که همزمان بغل و عقب موتر معلوم شود
 • عکس از سوچ بورد و اشترنگ موتر
 • عکس از سیت های جلو
 • عکس از سیت های عقبی
 • عکس از تولبکس یا داله موتر
 • و عکس از وسایل  خاص که در موتر موجود هست.
یادداشت!

شما اغلباً می توانید به راحتی عکس های موتر را با تیلفون های هوشمند خود بگیرید، زیرا اکثریت این تیلفون ها مجهز با کمره های با کیفیت بالا هستند و ثانیاً به آسانی و سریع تصاویر را از تیلفون به ویب سایت ما آپلود کرده میتوانید.

تبلیغات فروش موتر

اکنون  که شما آماده هستید تا اعلان خود را ایجاد کنید و عکس های را که با تیلفون و یا کمره های تان گرفته این آپلود کنید. در این مرحله باید نکات ذیل را مد نظر بگیرید:

 • عکس اعلان خود را با تیلفون هوشمند گرفته،  و با استفاده از تیلفون، کمپیوتر و لپ تاپ های تان با دسترسی به ویب سایت موتر.افغانستان   در اعلان تان آپلود کرده میتوانید. بالای Add Post کلیک کرده و راهنمایی را متعاقباً دنبال کنید.
 • متن اعلان خویش را صحیح و آسان بنویسید، این کار سبب بلند رفتن شانس شما می گردد تا موتر تان در جستجوهای بازدید کننده گان بهتر پیدا شود. همچنان بیاد داشته باشید که در  بخش توضیحات، در مورد نواقص موتر هم بنویسید. همچنان خصوصیات منحصر به خود و وسایل نصب شده در موتر تانرا نیز بنویسید. 
 • حتی اگر شما بهترین اعلان را ساخته اید، و دیدید که تعداد کمی خریداران با شما تماس میگیرند. دلیل آن شاید این باشد که ،ممکن که فروشنده گان دیگری وجود داشته باشند که موتر مشابه به موتر شما را به قیمت ارزان تر برای فروش گذاشته باشند. بنأ توصیه ما به شما اینست که  نظریات و کمنت های خریداران و بازدید کننده گان از اعلان خود را نظارت و تعقیب نمائید و در صورت ضرورت متن اعلان و یا قیمت را تغیر داده و یا دوباره تنظیم نمائید.

سوالات و ارائه معلومات

در صورت نداشتن تجربه خرید و فروش ، پاسخ دادن به سوالات و مذاکره کردن با مشتری اغلباً یکی از چیزهای است که برای بعضی ها انجام دادن آن شاید مشکل باشد. همچنان باید در نظر داشت که امکان این نیر موجود هست که شما با  یک خریدار دغل و یا متقلب بر بخورید، به همین منظور نکات آتی را هنگام صحبت با یک خریدار همیشه مدنظر داشته باشید:

 • به شماره تلفن های خارجی پاسخ ندهید زیرا موترهای افغانستان عموما خریدار در خارج از کشور ندارند.
 • اگر خریدار نمی خواهد بیاید و خود موتر را ببیند، باید کمی هوشیار بود.  موتر خویش را به جاهای که امن نیست نبرده و یا ارسال نکنید. زیرا احتمال آن بیشتر است تا شما با یک فریبکار سر خورده اید.
 • تست درایو یا طراحی  موتر یک امر حتمی است بناً توصیه میشود تا هیچگاهی موتر خویش را به خریدار بدون حضور خودتان و یا دوست تان که بر آن اعتماد دارید به تست  ندهید. و همیشه قبل از دادن موتر برای تست باید ضمانتی از آنها وجود داشته باشد. 
 • همچنان توصیه می نمائیم که به شخص که لایسنس درایوری نداشته باشد موتر را به تست کردن ندهید، زیرا از نظر قانونی شما مسول عواقب آن خواهید بود. 

پرداخت و انتقال

توصیه می کنیم به عنوان یک فروشنده به شرح زیر عمل کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که اسناد مربوط به موتر را در  اختیار دارید. 
 • منحیث فروشنده باید با خود جواز سیر اصلی با کلیه کلید های موتر را داشته باشید.
 • توصیه میکنیم که از قرارداد خط های رسمی و تایید شده که تمام موارد تضمینی و شرایط فروش در آن گنجانده شده استفاده نمایید.
 • همچنان پیش از امضاء قرارداد از موارد تخنیکی و حقوقی  و پرداخت قیمت موتر خویش مطمئن شده و بعداً قرارداد را امضاء کنید. این بدین معنی است که شما تا زمان امضاء قرارداد مسئول هرگونه مشکل که به موتربر میخورد بوده و الی زمان قرارداد مسئول مسائل جرمی و حقوقی آن هستید.
 • در اخیر ما برای شما پیشنهاد میکنیم که پول قیمت فروش موتر را از طریق انتقال بانکی  به حساب خود جمع نموده و بعدا از دیدن پول در حساب تان، موتر، کلید ها، اسناد و سند فروش موتر را در حظور شاهد به  اختیار خریدار قرار دهید. 

با احترام تیم www.cars.af